Jak wiercić w betonie?

Wykonanie idealnie równych, precyzyjnych otworów może wydawać się trudnym zadaniem, jeśli pracujemy z wyjątkowo twardymi i kruchymi materiałami. Doskonałym przykładem jest wiercenie w betonie. Jego struktura jest ceniona za bardzo wysoką wytrzymałość, co w branży budowlanej ma wiele zalet, ale utrudnia nanoszenie modyfikacji. Gwarantujemy jednak, że dzięki wskazówkom z naszego poradnika z pewnością zrealizujesz swój projekt nawet w domowych warunkach!

Techniki wiercenia w betonie – o czym warto pamiętać?

Aby praca przebiegała płynnie, szczególną uwagę zwróć uwagę na prędkość obrotową — im twardszy beton, tym powinna być ona mniejsza. Przydatny będzie także specjalny ogranicznik, jeśli nie masz możliwości stałego kontrolowania głębokości otworu. Wiercenie nie będzie trudne, jeśli zadbasz o pewny chwyt, dobre zamocowanie przyrządów i swobodę ruchów. Wystarczy wtedy trzymać stabilnie narzędzie i pamiętać o tym, aby wyłączyć sprzęt wtedy, gdy wiertło się zaklinuje lub zacznie przegrzewać.

Dobór odpowiedniego sprzętu — podstawa wiercenia w betonie

Ze względu na specyficzną fakturę tego materiału przed rozpoczęciem pracy należy zwrócić uwagę na parametry urządzenia, które zamierzasz wykorzystać. Wskazane jest użycie wiertarki z udarem mechanicznym lub pneumatycznym. Dzięki specjalnemu systemowi drgań nie tylko przyspieszają wiercenie w betonie, lecz także znacznie ułatwiają zachowanie wysokiej precyzji.

 • PD-705 Wiertarka udarowa o mocy 705W
  PD-705 Wiertarka udarowa o mocy 705W
  596,67 
 • PD2E 24 RS 2-biegowa wiertarka udarowa o mocy 1010W
  PD2E 24 RS 2-biegowa wiertarka udarowa o mocy 1010W
  2212,89 
 • SB2-35D-2-BIEGOWA WIERTARKA UDAROWA
  SB2-35D 2-BIEGOWA WIERTARKA UDAROWA
  3330,96 

Nie bez znaczenia jest również dobór wierteł — do twardych materiałów warto zdecydować się na takie, które wykonane są ze specjalnych tworzyw, jak np. węglik spiekany czy powłoki diamentowe. Na szczególną uwagę zasługują tutaj systemy SDS-Plus i SDS-Max, czyli wiertła zaprojektowane w taki sposób, aby ich krawędzie uzyskiwały maksymalną wydajność podczas przenoszenia momentu obrotowego.

Przy wierceniu w betonie dobór zarówno elektronarzędzi, jak i oprzyrządowania, ma ogromne znaczenie. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój sprzęt odpowiada wyzwaniu, skontaktuj się ze sklepem internetowym Milwaukee — pomożemy Ci dobrać najlepsze urządzenia marki.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.