Korona diamentowa WCHP Ø350/420/500 mm

Jak wiercić w płytkach?

Ceramika i gres to materiały odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki chemiczne – z tego względu są częstym widokiem w naszych domach. Ich świetne parametry idą jednak w parze z kruchością, dlatego wiercenie w płytkach wymaga zarówno odpowiedniego sprzętu, jak i wiedzy oraz przygotowania. Jeśli przed Tobą montaż kuchennych półek lub lustra w łazience, zacznij od przeczytania niniejszego poradnika!

Zabezpieczenie płytek przed wierceniem – jak to zrobić?

Zanim weźmiesz w dłoń wiertarkę, warto najpierw przygotować obrabianą powierzchnię w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko pęknięć i odprysków. Jedną z prostszych metod domowych jest naklejenie na płytkę taśmy malarskiej na krzyż. Zabezpieczy to kafelek przed oddziaływaniem wysokich naprężeń, które mogłyby naruszyć jego kruchą strukturę podczas wiercenia. Alternatywnie, można także wykorzystać punktak, aby zrobić delikatny odprysk w miejscu planowanego otworu. Pomoże on zmniejszyć ryzyko ślizgania się wiertła.

Wiercenie w płytkach — wybór odpowiedniego sprzętu

Oprócz przygotowania materiału warto zadbać również o dobór odpowiednich elektronarzędzi oraz osprzętu — dzięki właściwym parametrom mogą znacznie usprawnić realizację prac. Zwróć uwagę przede wszystkim na wiertarkę: powinna mieć możliwość swobodnego włączania i wyłączania udaru. Dzięki temu możliwe jest bezudarowe wiercenie w płytkach i uruchomienie udaru, kiedy przebijemy się przez ich powierzchnię i rozpoczniemy pracę w murze. Jeśli potrzebujemy otworów o większej średnicy, zamiast wiertarki możesz sięgnąć po otwornicę. Klienci sklepu Metalowiec mogą skorzystać również z profesjonalnych porad — pomożemy Ci dobrać najlepsze elektronarzędzia do wiercenia w płytkach!

 • HDE 13 RQD 1-biegowa wiertarka o mocy 825W
  HDE 13 RQD 1-biegowa wiertarka o mocy 825W
  1637,25 
 • PD2E22R-2-BIEGOWA WIERTARKA UDAROWA
  PD2E22R-2-BIEGOWA WIERTARKA UDAROWA
  1260,87 
 • HDE13RQX-KIT 1-BIEGOWA WIERTARKA
  HDE13RQX-KIT 1-BIEGOWA WIERTARKA
  1504,41 

Techniki wiercenia w płytkach dla profesjonalistów i amatorów

Nie bez znaczenia jest także twardość i kruchość materiałów — to nią powinniśmy się kierować przy doborze wierteł. Podczas pracy przy gresie lub innym tworzywie o podobnej strukturze, najlepiej sprawdzą się koronki diamentowe. W trakcie wiercenia w płytkach, zwłaszcza na początkowym etapie, należy zachować małe obroty i robić regularne przerwy — dzięki temu unikniemy ryzyka przegrzewania się osprzętu.

 • Zbiornik na wodę, 10 l
  Zbiornik na wodę, 10 l
  1189,99 
 • Koronka diamentowa do MXF WCHP-TK 51mm - 1 1/4˝ UNC - 1 szt.
  Koronka diamentowa do MXF WCHP-TK 51mm – 1 1/4˝ UNC – 1 szt.
  715,22 
 • Koronka diamentowa do MXF WCHP-TK 101mm - 1 1/4˝ UNC - 1 szt.
  Koronka diamentowa do MXF WCHP-TK 101mm – 1 1/4˝ UNC – 1 szt.
  1004,31 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.