Jak wiercić w drewnie?

Współczesne wiertarki, wkrętarki i dostępne do nich oprzyrządowanie oferują użytkownikom szerokie spektrum możliwości. Trudno jednak wykorzystać je w pełni, jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą. Uwielbiasz domowe majsterkowanie i chcesz wiedzieć, jak pracować ze swoimi elektronarzędziami niczym zawodowy stolarz? Ten poradnik jest właśnie dla Ciebie — dzięki niemu wiercenie w drewnie nie będzie miało przed Tobą tajemnic!

Odpowiednie wiertło podstawą sukcesu

Zanim jeszcze przystąpisz do pracy, upewnij się, że osprzęt do wiertarki jest właściwie dobrany do Twojego zadania. Wiertła do drewna dzięki centrującym ostrzom są dopasowane do miękkich materiałów, a ich budowa pozwala uniknąć nierównych krawędzi, wiórów i odprysków. Mają także inny kąt wierzchołkowy i strukturę, dzięki czemu lepiej radzą sobie z trudnościami takimi jak sęki. Najczęściej stosowanym oprzyrządowaniem do wiercenia są modele spiralne — choć w konkretnych sytuacjach można wykorzystać również szalunkowo-instalacyjne, kręte czy typu sednik.

 • Przedłużka
  Przedłużka
  47,46 
 • Komplet 8 szt. wierteł piórowych
  Komplet 8 szt. wierteł piórowych
  148,46 
 • Wiertła piórowe
  Wiertła piórowe
  8,99 77,68 

Skuteczne wiercenie w drewnie – zasady, o których warto pamiętać

W pracach konstrukcyjnych, stolarskich, a nawet przy domowym majsterkowaniu precyzja ma ogromne znaczenie. Unikaj więc wiercenia „na oko” – zacznij od dokładnego zmierzenia i oznaczenia lokalizacji otworów. Zadbaj także o równe, stabilne podłoże, a będziesz mieć pewność, że materiał nie przesunie się niespodziewanie, niszcząc efekty Twojej pracy.

Kiedy wszystko już gotowe, możesz przystąpić do wiercenia. Pamiętaj o tym, aby zachować niewielkie obroty oraz umiarkowany nacisk. Zbyt szybka praca urządzenia może doprowadzić do znacznego rozgrzania narzędzia, a nawet przypalenia obrabianego drewna. Staraj się także regularnie zmniejszać nacisk i odchylać wiertarkę do tyłu. Pozwoli Ci to pozbyć się wiórów i trocin, zachowując wysoką precyzję. Zachowaj także ostrożność, kiedy wiertło przebija się na drugą stronę obrabianego materiału — zwalniając obroty na sam koniec, unikniesz niechcianych odprysków.

Jeśli szukasz elektronarzędzi, dzięki którym wiercenie w drewnie będzie proste i przyjemne, odwiedź sklep internetowy Metalowiec – u nas zakupisz nowoczesne i niezawodne wiertarki Milwaukee!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.