wkręcanie

Klucze i wiertarki – przydatne narzędzia udarowe

Udar, z którego korzystają niektóre wiertarki, to nic innego jak rytmiczne wytwarzanie uderzeń. Mechanizm za nie odpowiedzialny sprawia, że wiertło – oprócz obrotów – wykonuje także ruch posuwisto-zwrotny. Decydując się na sprzęt wyposażony w tę funkcję, należy kierować się rodzajem materiału, z którym przyjdzie pracować. Modele bez udaru doskonale poradzą sobie w przypadku drewna oraz tworzyw sztucznych. Narzędzia udarowe są z kolei niezbędne, gdy trzeba wiercić w twardszym i niejednorodnym materiale – takim jak beton. Udar dotyczy też innych urządzeń, np. kluczy elektrycznych oraz zakrętarek. Zanim do nich przejdziemy, podpowiemy, czym należy się kierować przy wyborze wiertarki z udarem.

Jaką wiertarkę z udarem wybrać?

Praktycznie każda bezprzewodowa wiertarka udarowa ma dodatkowo funkcję wkręcania. To przydatne rozwiązanie, ponieważ pozwala montować śruby i wkręty przy pomocy bitów. Należy pamiętać, że w takich modelach udar jest przeznaczony wyłącznie do wiercenia – wkręcanie odbywa się bez jego pomocy. Co prawda na rynku są dostępne udarowe wkrętarki, tak zwane zakrętarki, jednak są one pozbawione możliwości stosowania wiertła.

Ważnym aspektem przy wyborze urządzenia jest wartość momentu obrotowego oraz jego regulacja. Wiertarki zawierają jeden bieg lub więcej – w tym drugim przypadku można dopasować moment obrotowy do pracy z różnymi materiałami. Najmocniejsze modele bezprzewodowe oferują aż 135 Nm – to z reguły duże urządzenia przeznaczone do prac typowo budowlanych i prowadzonych na zewnątrz. Do domowych zastosowań lepsza może okazać się subkompaktowa wiertarka Milwaukee. Zawiera lekką i krótką konstrukcję, która usprawnia wykonywanie pracy w ciaśniejszych pomieszczeniach.

Profesjonalne modele przewodowe są wyspecjalizowane pod kątem wiercenia udarowego i pozbawione możliwości wkręcania. Narzędzia udarowe tego typu cechuje od 600 do nawet 1200 W mocy – to odpowiednio dużo, aby poradzić sobie z grubym materiałem w rodzaju marmuru, betonu czy cegły. W mocniejszych modelach przydaje się system antywibracyjny, znacznie poprawiający komfort pracy. Wiele wiertarek udarowych zawiera metalową przekładnię – warto zwrócić uwagę na jej obecność, ponieważ zwiększa ona wytrzymałość narzędzia. Istotne jest również sprzęgło, które – w przypadku zakleszczenia się wiertła – zrywa połączenie między silnikiem a wrzecionem. To rozwiązanie potrafi w porę zatrzymać działanie wiertarki, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo używającej jej osoby.

Klucze udarowe marki Milwaukee

Funkcję udaru zawierają także klucze elektryczne, które działają podobnie do zakrętarek – służą do montowania lub demontażu śrub. Różnica polega jednak na mocy, ponieważ klucz udarowy zapewnia większy moment obrotowy, dzięki czemu może być wykorzystywany do montażu wkrętów o większej średnicy. Odmienne jest również wejście, gdyż wkrętarki mają otwór na bity, a klucze pasują do końcówek mocowanych na kwadrat. W przypadku tych drugich istotny jest także rozmiar nasadki, który wynosi 1/2”, 3/4” lub nawet 1” – większy uchwyt pozwala na montaż większych śrub.

Najprostszy klucz udarowy Milwaukee zasilany jest za pomocą czterometrowego kabla. Popularniejsze są jednak modele bezprzewodowe, które wyposażono w pojemny akumulator litowo-jonowy. Niektóre z nich chroni system antykradzieżowy – urządzenie można odblokować jedynie dzięki aplikacji na telefonie użytkownika. Podobnie jak w przypadku wiertarek, klucze udarowe różnią się maksymalnym momentem obrotowym, który wynosi nawet 2000 Nm. Różnica dotyczy też momentu zrywającego, czyli parametru istotnego w kwestii odkręcania śrub.

Udar nie jest funkcją uniwersalną, odpowiednią do wszystkich zastosowań – nie można go używać do wiercenia w drewnie, czy tworzywach sztucznych. Jeśli wiertarko-wkrętarka Milwaukee charakteryzuje się możliwością wyłączenia udaru, należy to zrobić przed pracą z tymi materiałami. Jest to przydatna funkcja, która znacznie zwiększa liczbę zastosowań urządzenia – warto zwrócić na nią uwagę przy wyborze narzędzia.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.